قلعه كوه اسفاد نهم بهمن ۱۳۸۶
قلعه اسفاد

سابقه تاریخی و فرهنگی قلعه اسفاد چندان روشن نیست .کتاب تاریخ حافظ ابرو تالیف شهاب الدین عبدالله خوافی قرن نهم ذیل ولایت زیرکوه قاین از توابع قهستان از قریه اسفاد نام برده است.  این روستا به لحاظ نزدیکی به آبیز که سابقه طولانی داشته و نیز به خاطر داشتن قنات پر آب وموقعیت خاص خود که مسلط بر دشت است دارای سابقه سکونت از اوایل ظهور اسلام و شاید قدیمی تر باشد. بعید نیست در دوره ساسانی ناحیه آبیز و اسفاد که چشمه ها و قناتهای بزرگی داشته مورد توجه فرماندهان و امرا واقع شده باشد.
      قلعه اسفاد از لحاظ استراتژیکی و صعب العبور بودن اهمیت چندانی نداشته چرا که نسبت به ارتفاعات اطراف به آسانی قابل تسخیر است . احتمال دارد این قلعه در مواقع ضروری و بحرانی که ساکنین احساس خطر می کردند مورد استفاده قرار گرفته زیرا در پایین این تپه و به فاصله 200 متری، بقایای خانه ها و معماری مسکونی که در حال حاضر بصورت تپه ماهور در آمده، دیده می شود. در اطراف قلعه دیواری از سنگ لاشه و برجهایی وجود داشته که بدین وسیله حفاظت از قلعه را آسانتر می کرده است. اتاقها تماما از سنگ لاشه ساخته شده به وسیله راهروها و درگاهها به هم ارتباط داشته اند.
     مردم اسفاد معتقدند از کنار قلعه از بدنه تپه تونلی بوده که قلعه را به قریه قدیمی اسفاد متصل می ساخت.احتمالا این قلعه به چاههای قنات مرتبط بوده و از آن طریق به قلعه قدیمی رفت و آمد داشته اند. شناخت بیشتر آن نیازمند حضور باستان شناسان می باشد.
       با توجه به موقعیت روستای اسفاد ونیز بقایای معماری مانده در قلعه، تاریخ آن حداقل به حدود 700 سال قبل می رسد. قطعات سفال لعاب دار پیدا شده به احتمال زیاد در دوره تیموری ساخته شده چون شهاب الدین عبداله خوافی «حافظ ابرو» در قرن نهم از قریه اسفاد یاد کرده است . بنا بر این می توان نتیجه گرفت که قلعه اسفاد در دوره تیمور مسکونی بوده است .

    البته نباید حاکمیت مطلق اسماعیلیان را بر ایالت قهستان در قرون پنجم و ششم نادیده گرفت . اهالی محل اظهار می دارند در قسمت قدیمی اسفاد مسجد جامعی بوده که شباهت کاملی به مسجد جامع افین داشته است و در طی دهه اخیر تخریب و به جای آن مسجد جدیدی از آجر ساخته شده است. اگر چنانچه این مسئله صحت داشته باشد قلعه مربوط به دوره سلجوقی است که مردان اسماعیلیه آن را برای مخفی شدن مناسب دانسته اند.


توضیح تکمیلی درباره مطلب سایت قاین دات کام : این مطلب درباره قلعه ای است که بقایای آن در بالای «قله مزار آشی» وجود دارد. راهروی زیر زمینی که این قلعه را از بالای تپه به دهانه قنات متصل می کند هنوز از بین نرفته است. قدیمی ترها به درون این تونل هم سرکی کشیده اند و مشخصات دقیق آن را می دانند.

    درباره مسجد قدیمی پای چنار در سایت قاین با تردید سخن گفته شده است. در حالی که این مسجد را همه ما به یاد داریم و طاق بلند آن تا همین چند سال پیش برپا بود. پس از زلزله سال ۱۳۷۶، مردم از ترس آنکه با فرو ریختن آن جان کسی به خطر بیفتد آن را تخریب کردند و مسجد دیگری به جای آن ساختند. خوب است دوستانی که اطلاعات دقیق تر یا عکسی از این قلعه و مسجد دارند، کمک کنند تا سایت قاین و دیگر سایت هایی که این مطلب را درج کرده اند، اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

تا فرصتی دیگر خدا نگهدار 

نوشته شده توسط مظفر کریمی  | لینک ثابت |